Orechy - výkonní spojenci pre zdravie | Frutree

Prečo jesť orechy každý deň?

V zimnom období možno častejšie ako inokedy ležia na stole orechy. Pripravili sme pre Vás argumenty, prečo by ste sa do nich mali s chuťou pustiť.

Netreba sa báť, že orechy obsahujú tuky.

Každý vie, že orechy sú mastné (preto vylúpané orechy opatrujte v chladničke a väčšie množstvo dokonca v mrazničke) a mnoho ľudí sa ich preto bojí. To vôbec netreba. 100 g vlašských orechov síce obsahuje asi 2700 kJ a môžu za to najmä tuky (tvoria asi 60%), ale objavy z posledných rokov posúvajú orechy do kategórie potravín, ktoré by sme mali rozhodne konzumovať každý deň. Takže: tých tukov sa netreba báť, pretože sú to tie najlepšie tuky, aké sa v prírode vyskytujú a ich vplyv na zdravie je rovnako priaznivý ako vplyv olív a olivového oleja.

Orechy ako prevencia aterosklerózy

Mediteránna strava sa dnes propaguje ako ideálny model stravovania z hľadiska prevencie aterosklerózy. Strava je postavená hlavne na olivovom oleji, zelenine, chlebe, syroch, chudom mäse.

Jedna nedávna španielska štúdia však zistila, že keď sa k takejto tradičnej strave pridajú orechy, jej protisklerotický účinok je ešte silnejší. Orechy obsahujú:

  • nielen kvalitné tuky (9% mononenasýtených a 47% polynenasýtených mastných kyselín),
  • ale tiež vlákninu,
  • veľa vitamínu E,
  • draslík (440 mg/100 g),
  • horčík
  • a arginín (aminokyselina, z ktorej vzniká látka s priaznivým účinkom na cievy).

Toto všetko spôsobuje, že pravidelná konzumácia orechov znižuje hladinu celkového i „zlého“ LDL cholesterolu, triglyceridov, mierne zvyšuje hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu a poskytuje silnú antioxidačnú ochranu.

Za posledné 3 roky bolo publikovaných niekoľko významných prác, ktoré priniesli zaujímavé zistenie: ľudia, ktorí konzumujú denne aspoň 30 g orechov (najúčinnejšie sú vlašské orechy a mandle), majú iba takmer polovičné riziko, že im ateroskleróza upchá cievy v srdci. Nie je to jednoduché?

Stačí, ak si každý deň doprajete za hrsť-dve orechov a už bez toho, aby ste nejako inak zásadne menili svoj jedálny lístok, znížite svoje aktuálne riziko ischemickej choroby srdca na polovicu. Je to vôbec možné?! Ak budete dôslední, už kontrola cholesterolu o niekoľko týždňov môže ukázať prvé výsledky.

Z jednej hrste orechov denne sa nepriberá.

Výskumy, ktoré sú momentálne k dispozícii hovoria, že z krátkodobého hľadiska je nárast hmotnosti pri pravidelnej konzumácii orechov v dávke až 50 g denne zanedbateľný (priemerne 0,4 kg za 6 mesiacov). Navyše, priberanie na hmotnosti sa pozorovalo len u ľudí, ktorí mali na začiatku sledovania najnižšiu hmotnosť. Naopak, ženy s miernou nadváhou schudli v rovnakom období priemerne 0,5 kg (bez akejkoľvek ambície chudnúť!).

Prečo nejesť viac orechov ako je odporúčaná denná dávka?

Pri nadmernej konzumácii orechov môžete u niektorých minerálov či vitamínov prijímať ich nadbytok, telo ich v lepšom prípade bez úžitku vylúči. Inokedy ale môže nadbytok určitých minerálov spôsobiť zdravotné problémy. Pri konzumácii nadmerného množstva orechov sa tiež môžu objaviť problémy s trávením - nadúvanie, ťažkosť, či dokonca hnačky. Kvôli tomu, že sú orechy kalorické, navyše môže konzumácia veľkého množstva viesť k nadváhe, ktorá riziko prepuknutia niektorých spomínaných chorôb opäť zvyšuje.

Hrsť rôznych druhov orechov denne (asi 30 - 50 gramov orechov) je teda skutočne optimálnym množstvom.

Orechy sú zdravé, pozor však na ich čerstvosť a kvalitu.

Je jasné, že konzumovať orechy je zdravé. Mali by ste však o nich vedieť viac, ako len to, že sú zdravé. Spoznajte základné zásady, ako si správne vyberať orechy.

Kvalita orechov nie je závislá len od pôvodu, ale aj od ich čerstvosti. Čím dlhšie sa orechy skladujú, tým skôr ich zdravý tuk oxiduje. Oxidovať znamená premeniť svoju štruktúru na takú, ktorá je pre zdravie nevyhovujúca, priam škodlivá.

Oxidácia tukov v orechoch.

Oxidácia alebo žltnutie tukov je proces oxidácie dvojitých väzieb nenasýtených mastných kyselín vzdušným kyslíkom, obsiahnutým predovšetkým v tukoch a iných lipidoch. Výsledkom tohto procesu sú nežiaduce produkty, hlavne aldehydy a ketóny, ktoré negatívne vplývajú na organizmus a výrazne menia chuťový prejav a vôňu potravín obsahujúcich nenasýtené mastné kyseliny. Následkom je čiastočne alebo úplne znehodnotenie potraviny.

Správne skladovanie spomaľuje oxidáciu tukov v orechoch.

Oxidácia sa dá spomaliť, ale nie úplne zastaviť aj uložením potravín v chlade, na suchých miestach alebo mimo slnečných priestorov.

Čerstvo balené orechy v najvyššej kvalite Frutree.

Orechy nakupujeme z kontrolovaných pestovateľských oblastí od cez certifikovaných dodávateľov.

Orechy skladujeme v chladných (do 12°C), tmavých a suchých priestoroch vo vzduchotesných obaloch.

Balíme až tesne pred expedíciou, aby sme zachovali čistú prírodnú chuť.

Po nákupe, ak orechy neskonzumujete, skladujte ich vo vzduchotesných obaloch najlepšie v chladničke.

Orechy Frutree priamo z baliarne - čerstvo balené.

Orechy v rodinnom balení 1500 g.
  • Orechy pochádzajú z kontrolovaných pestovateľských oblastí od certifikovaných dodávateľov.
  • Garantujeme čerstvosť, skladujeme v chladných, tmavých a suchých priestoroch vo vzduchotesných obaloch a balíme tesne pred expedíciou.
  • Balenie v kartónovej krabici.

 

Orechy v rodinnom balení 1500 g

 

Orechy v rodinnom balení 1500 g | Frutree
Orechy v cestovnom balení 150 g | Frutree
Orechy v cestovnom balení 150 g.
  • Orechy pochádzajú z kontrolovaných pestovateľských oblastí od certifikovaných dodávateľov.
  • Garantujeme čerstvosť, skladujeme v chladných, tmavých a suchých priestoroch vo vzduchotesných obaloch a balíme tesne pred expedíciou.
  • Balenie v uzatvárateľných Doypack vreckách.

 

Orechy v cestovnom balení 150 g