Tradícia orechov a sušeného ovocia na Vianoce | Frutree

Sušené ovocie a orechy sú nepochybne jedným zo symbolov vianočných sviatkov, nesmie chýbať na prestretých stoloch, od adventu až po Zjavenie Pána.

Často sa používajú ako prísady do obzvlášť moderných prvých alebo druhých chodov, alebo na plnenie rôznych koláčov a sladkostí, typických pre toto obdobie.

Historický význam tradičného vianočného sušeného ovocia

Používanie tradičného vianočného ovocia počas sviatočných osláv sa datuje do stáročí, do čias, keď čerstvé produkty boli v zime vzácnym luxusom. Citrusové plody ako pomaranče sa stali synonymom sezóny kvôli ich vzácnosti a symbolickej hodnote. Sušené ovocie, vrátane hrozienok, fíg a datlí, bolo nevyhnutné v sviatočných jedlách stredovekej Európy pre ich dlhú trvanlivosť a všestrannosť. Tieto ingrediencie boli základom klasických receptov, ktoré boli často stredobodom osláv.

Sušené ovocie v starovekom Egypte

Jesť sušené ovocie v tomto ročnom období a najmä na Vianoce a Nový rok je prastará tradícia siahajúca až k Egypťanom. Boli to Egypťania, ktorí ho zaviedli do gréckej a rímskej civilizácie.

Sušené ovocie v rímskych časoch.

V rímskych časoch, keď sa ešte neslávili Vianoce, sa sušené ovocie ponúkalo a konzumovalo na konci tých najrafinovanejších banketov. Navyše, Rimania sušené ovocie a orechy vždy považovali za dobré znamenie. Na to bolo pri príležitosti svadieb zvykom posypať jadrá vlašských orechov na podlahu domu budúceho ženícha.

Symbolika tradičného vianočného sušeného ovocia

Každé tradičné vianočné ovocie spojené so sviatkom nesie jedinečnú symboliku:

  • Pomaranče predstavujú bohatstvo a prosperitu, často sú spojené s tradíciami svätého Mikuláša.
  • Jablká symbolizujú zdravie a obnovu, často používané v korenených nápojoch a koláčoch.
  • Sušené ovocie stelesňuje bohatstvo a pôžitkárstvo, ktoré je nevyhnutné pri slávnostných dezertoch, ako je ovocný koláč a puding.

Prečo sú orechy a sušené ovocie obľúbené hlavne cez Vianoce?

Neexistuje žiadny konkrétny dôvod, ale v tejto súvislosti boli predložené dve teórie. Prvý súvisí so sezónnosťou ovocia. Keďže v zime je ťažké nájsť čerstvé ovocie, v lete sa využívalo na jeho sušenie, aby sa dalo konzumovať v zime.

Sušené ovocie ako darček.

Podľa inej teórie sa však v minulosti, keď bola chudoba stavom, v ktorom sa nachádzala väčšina obyvateľstva, sušené ovocie sa dávalo ako darčeky.

Pestrý stôl: Z každého rožku trošku

Pre mnohé rodiny znamenala štedrovečerná tabuľa aj prezentáciu, čo všetko v tom roku vypestovali. Nemohlo chýbať obilie, ovocie, mak, strukoviny, med, cesnak, či sušené slivky. ento zvyk na jednej strane symbolizoval hojnosť, na strane druhej bol vďakou za všetko, čo sa urodilo.

Ovocie ako pôstne jedlo

Ovocie tiež zohráva počas Štedrého dňa na mnohých miestach funkciu pôstneho jedla. Hoci sa počas dňa nemohlo jesť prakticky nič, ovocie bolo povolené.

Sušené ovocie priaznivo vplýva na zdravie človeka

Sušené ovocie je praktické a zdravé

Sušené ovocie má v porovnaní s čerstvým dlhšiu trvanlivosť, ľahko sa konzumuje a tiež si ho môžete zobrať kdekoľvek so sebou. Ak usušené ovocie kupujete, dôsledne čítajte etiketu, pretože mnoho výrobcov do sušeného ovocia pridáva cukor (napriek tomu, že samotné sušené ovocie obsahuje veľa fruktózy) a aj konzervačné látky. V prípade, že siahnete po doma sušenom ovocí alebo kvalitnom kupovanom a budete to konzumovať s mierou, môžete sa tešiť na mnoho zdravotných výhod.

Bohatstvo v podobe vlákniny

Sušením sa obsah niektorých látok v ovocí znásobuje. Platí to napríklad pre vlákninu. Sušené ovocie jej obsahuje viac ako čerstvé. Dobrým príkladom sú marhule. atiaľ čo v množstve jednej šálky čerstvých marhúľ sa nachádza iba niečo cez 3 gramy vlákniny, v sušených je to viac ako dvojnásobok. Vláknina je prospešná pre tráviaci systém, považuje sa aj za jeden z preventívnych prostriedkov obezity, srdcových chorôb a niektorých druhov rakoviny.

V sušenom ovocí je veľa antioxidantov

Antioxidanty sú predmetom mnohých výskumov a spájajú sa so schopnosťou zlepšiť kvalitu života človeka, teda spomaľujú „chátranie“ ľudského organizmu. Aj vďaka nim môže človek prežiť plnohodnotný život v zdraví a vitalite. Antioxidanty chránia ľudské bunky pred voľnými radikálmi, ktoré ich napádajú. Počas 70-tich rokov života sa v ľudskom tele vytvorí až 17 ton voľných radikálov. Príjem antioxidantov môžeme zvýšiť aj konzumáciou sušeného ovocia, ktoré je bohaté na polyfenoly.

Sušené ovocie a ich kulinársky význam

Tradičné vianočné sušené ovocie

Sušené ovocie, kľúčové ingrediencie tradičného vianočného ovocia, dodávajú sviatočným jedlám hĺbku a sladkosť. Hrozienka, sultánky a figy sú základmi vianočných pudingov a ovocných koláčov, zatiaľ čo marhule a datle dodávajú pečivu pikantné tóny. Rehydratácia sušeného ovocia v džúsoch alebo liehovinách zlepšuje ich chuť a textúru.

Tropické ovocie na Vianoce

Moderné sviatočné menu čoraz častejšie zahŕňa tropické ovocie. Mango, ananás a maracuja prinášajú jas a sladkosť do šalátov a dezertov. Tropické ovocie poskytuje moderný nádych a zároveň zachovávajú slávnostný duch.

Frutree s. r. o.

Frutree s. r. o. je slovenský výrobca čokoládových dobrôt a baliareň sušeného ovocia a orechov so sídlom v Hlohovci.

Patrí medzi najväčšie a najmodernejšie baliarne v Európe s približne 250 zamestnancami.

Zákazníkmi sú hlavne veľké obchodné reťazce na Slovensku a v Európe.

Frutree s. r. o. je dlhoročným držiteľom certifikátov kvality IFS Food, IFS Broker, Eko Bio, UTZ, Kosher a Halal.